
Inspectoratul Școlar Județean Suceava, în parteneriat cu Colegiul Medicilor Suceava demarează o campanie de informare despre vaccinare. Inițiativa reunește specialiști din domeniul medical și reprezentanți ai sistemului de învățământ, iar scopul campaniei este informarea corectă a populației, cu accent pe părinți și elevi.
Dr. Laura Coca a subliniat că inițiativa vizează explicarea beneficiilor vaccinării și a riscurilor asociate reapariției unor boli, accentul fiind pe informare, nu pe impunerea unei decizii.
„Este o campanie în care dorim să venim cu resursa noastră. Venim cu expertiza medicală. Ne dorim să prezentăm ce poate oferi vaccinarea. Există multe aspecte de discutat. Vorbim despre beneficii. Vorbim despre patologii care reapar. Obiectivul nostru rămâne informarea.
În acest context considerăm important ca mesajul campaniei să fie despre vaccinare. Medicul oferă încredere. Oamenii se simt confortabil în relația cu medicul. Medicul este perceput ca o autoritate, indiferent de specialitate. Suntem deschiși la dialog. Suntem deschiși la comunicare. Suntem deschiși la dorința oamenilor de a primi informații și de a lua o decizie informată.
Este greu de exprimat ce simte fiecare persoană. Credem că asumarea unei astfel de decizii trebuie să vină într-un context clar. În acest context luăm în calcul și componenta de comunicare în școli. Identificăm pârghii prin care putem aborda acest subiect în mediul educațional. Această abordare este binevenită. Avem disponibilitate totală să folosim resursele noastre de informare.
Discutăm atât despre vaccinarea de bază, cât și despre vaccinuri mai noi. Este necesar să știm ce sunt aceste vaccinuri, cum funcționează și cui se adresează”, a declarat dr. Laura Coca.
Inspectorul general al Inspectoratului Școlar Județean Suceava, prof. Ciprian Anton, a precizat că această campanie de informare va fi derulată în școlile din județ, scopul final fiind informarea corectă asupra importanței vaccinării. De asemenea, el a explicat modul în care se va desfășura campania.
„Vom transmite o adresă comună către toate școlile. Aceasta va conține toate datele pe care le considerăm relevante. Vom organiza vizite în școli. Acestea vor avea loc în timpul programului, în ore stabilite, în cadrul săptămânii.
Ulterior vom disemina informația. Ne vom adresa în primul rând părinților. Vom folosi ședințele cu părinții. Vom explica necesitatea preocupării pentru sănătate.
Ne bucură faptul că suntem aici. Ne propunem ca, în fiecare lună, să analizăm ce înseamnă sănătate și siguranță. Vom încerca să creștem nivelul de înțelegere. Observăm că, în anumite momente, lipsa informației creează dificultăți. Este nevoie de conștientizare constantă. Oamenii trebuie să știe ce este benefic pentru ei și ce pași pot urma pentru a avea o viață sănătoasă.
Este de datoria noastră să facem acest lucru”, a spus inspectorul general al IȘJ Suceava, prof. Ciprian Anton.